20TH SOUTH GIPPSLAND ONE ACT PLAY FESTIVAL RESULTS


27 & 28 August 2022
Adjudicator: Natasha Boyd

* AWARDS & NOMINATIONS

PLAYWRIGHT AWARD
* Edwin Coad – The Lollipop Man, FAMDA
Lisa Johnson – Suppose, Frankston Theatre Group
Phillip A Mayer – No Fixed,  Here There & Everywhere

DESIGN AWARD
* Anglesea Performing Arts – Love, Loss & What I Wore
(Set, sound, Lights, costumes)Here There & Everywhere – El Diablo
Here There & Everywhere – No Fixed

ADJUDICATOR’S AWARD
* Anglesea Performing Arts –Don’t Say (Bubba) and Love, Loss & What ii Wore
(versatility & synergy)Here There & Everywhere – No Fixed (Importance of work)Peridot  – Embers  (ensemble connection and tension immersion)

SUPPORT MALE * Bruce Crowl, David – The Lollipop Man, FAMDARyan Peter, Michael – Suppose, Frankston Theatre Group
Luke Witham, Jude – No Fixed , Here There & Everywhere

SUPPORT FEMALE * Emily Slade, Taylor Lang – El Diablo, Here There & Everywhere* Runner Up  Annie Laurenson, Mrs Morrison – Suppose, Frankston Theatre Group
Krissi Creighton, Siobhan Torry – El Diablo,  Here There & Everywhere
Sarah Crowe, Emma – Don’t Say (Bubba), Anglesea Performing Arts
Sarah Tierney, Corry Yong – Embers. Peridot Theatre Company

LEAD MALE * Aeron Savige, Dave – No Fixed, Here There & EverywhereLuke Witham, Nathaniel – El Diablo – Here There & Everywhere
Gavin Baker, Beau – Love Is a Dish, Peridot Theatre Company
Andrew Hood, Paul James – El Diablo – Here There & Everywhere

LEAD FEMALE
* Gemma Tripp, Nowra Cobargo – Embers. Peridot Theatre Company
* Runner Up  Georgina Cowell,  Caitlin – Suppose, Frankston Theatre Group
Summer Bowen, Tally – Love Is a Dish, Peridot Theatre Company
Stacey Carmichael, Kristy – Don’t Say (Bubba), Anglesea Performing Arts
Janine McKenzie, Gingy – Love, Loss & What I Wore, Anglesea Performing Arts

DIRECTOR
* Nikki Watson – Love, Loss & What I Wore, Anglesea Performing Arts
Phillip A Mayer – El Diablo, Here There & EverywherePhillip A Mayer – No Fixed,  Here There & Everywhere
Audrey Farthing  – Love Is a Dish,  Peridot Theatre Company

BRUCE CROWL AWARD – BEST PRODUCTION
 * Here There & Everywhere – El Diablo
Anglesea Performing Arts – Don’t Say (Bubba)
Peridot Theatre Company –  Love Is a Dish
Anglesea Performing Arts – Love, Loss & What I Wore

Junior Young Players Festival

LLEW VALE COMMUNITY BANK AWARD – BEST PRODUCTION
Koonwarra Village School – Nightingaelsong

Adjudicator’s Choice Award
Riven Wolf
, Rys – Truly Madly Plants, Phillip Island Village School

Outstanding Achievement Awards
Olive Culthane
, Drew- Truly Madly Plants, Phillip Island Village School
Orly Richardson
, Princess  Liliana – A Crown Does Not a Princess Make – Koonwarra Village School
Mergie Simnett
, Bennie – A Crown Does Not a Princess Make, Koonwarra Village School
Rosie Marshall, Emily – Nightingaelsong,Koonwarra Village School
Eli Kirkpatrick, Jordan – Truly Madly Plants, Phillip Island Village School

Senior Young Players Festival

LLEW VALE COMMUNITY BANK AWARD – BEST PRODUCTION
Upstage Theatre School – Button Button

Adjudicator’s Choice Award
Violet Scott
, Rock Fan –After Math, Village High School

Outstanding Achievement Awards
Thea Beasley
, Alice – After Math, Village High School
Jonah Speed, Superhero Student – After Math, Village High School

Victorian Drama League Encouragement Awards
Aerin Sutherland
, Shaking Student – After Math, Village High School
Rebecca Stephens, Ruby – Button Button, Upstage Theatre School